preloader

REZERWACJA ON-LINE

  Przyjazd
  Wyjazd
1 noc
Wyczyść
Wybierz date przyjazdu

| Degustacja whisky z regionu Speyside, SzkocjaW przedostatni wakacyjny weekend 2021 roku spotkaliśmy się w Piwniczce Hrabiego, by w kameralnym gronie degustować whisky ze szkockiego regionu Speyside.

 

O tym regionie Szkocji mówi się, że "wypuszcza w świat" najsłodsze "szkockie". Tutejsze whisky charakteryzują się zazwyczaj owocowym, kwiatowym aromatem i wyczuwalnym posmakiem sherry. Wyróżnia je mniej akcentów torfu i dymu, tak często spotykanych w innych rejonach wyspiarskich.

 

W degustacyjne szranki stanęli ciekawi zawodnicy: 
Glenfiddich 12-letni Single Malt Scotch Whisky
Tomintoul Peaty Tang Single Peated Malt Scotch Whisky
Cragganmore 12-letni Single Malt Scotch Whisky
Glen Elgin 12-letni Single Malt Scotch Whisky
Glen Moray Elgin Classic Peated Single Malt Scotch Whisky

Jednogłośnie zwyciężył Glenfiddich 12YO ! Gorzelnia Glenfiddich została założona w 1886 roku przez Williama Granta w Dufftown, w sercu Speyside. Do dziś destylarnia jest uważana za jedną z najbardziej znanych - zwłaszcza ze względu na wysokiej jakości whisky. Trójkątny kształt butelki 12 lat Glenfiddich jest jednym ze znaków towarowych gorzelni i oznacza trzy podstawowe elementy whisky - wodę, powietrze i słód jęczmienny. Whisky jest destylowana w powietrzu Szkocji, z czystej wody ze źródeł Robbie Dubh i wykwintnego słodu. Każda butelka jest następnie napełniana ręcznie.

Whisky Glenfiddich dojrzewa przez 12 lat zarówno w beczkach po sherry Bourbon, jak i Olosoro. Zmiana i dojrzewanie w obu rodzajach beczek pozwala whisky nabierać cech beczek, a także nadaje jej piękny, złoty kolor. W połączeniu z dębowymi beczkami Glenfiddich rozwija swoją złożoność i świeże, złożone nuty w ciągu 12 lat.Owocowa i świeża na podniebieniu. Jednocześnie pozostaje bardzo lekki, co pozostawia go dobrze na języku. Słód i karmelowa słodycz dominują w smaku. Charakterystyczne dla Single Malt są również aromaty świeżych gruszek, które harmonizują z kremowymi odcieniami drewna. Wykończenie jest jednocześnie łagodne i złożone. Widoczne są niuanse lekko torfowej nuty dymnej. Jednak obecne są między innymi owocowe, bardziej miękkie składniki, które powstają podczas przechowywania w beczkach po sherry Olosoro.

Wśród uczestników degustacji uznanie znalazł również 12-letni single malt ze stajni Glen Elgin.

 

Serdecznie zapraszamy na kolejne spotkania degustacyjne! Wymagana wcześniejsza rezerwacja miejsc (+48 18 33 12 382, biuro@folwarkstarawiniarnia.pl)

Newsletter

Powiadamiaj mnie o nowych pakietach i nowościach.

© 2024 Folwark Stara Winiarnia - wszystkie prawa zastrzeżone.

Design by : LEMONPIXEL.pl  /  Booking by: HOTRES.pl