preloader

REZERWACJA ON-LINE

  Przyjazd
  Wyjazd
1 noc
Wyczyść
Wybierz date przyjazdu

Zagórzańskie dania regionalne

Zagórzańska karta dań regionalnych

 

Zagórzańska zupa z korpieli na mleku z razowym kołaczem na słono 

(korpielanka z kołocem z bryjdzom)
23,00 zł

 


Pierogi z suszonymi śliwkami

(piyrogi z suskami)
15,00 zł


 

 

Promocyjna cena zestawu

Zupa z kołaczem + pierogi  = 35,00 zł


SERDECZNIE ZAPRASZAMY - Restauracja czynna codziennie od 12:00 do 22:00 !

 

Zagórzańska karta dań regionalnych powstała przy współpracy
z marką lokalną Zagórzańskie Dziedziny

 


Zupa z korpieli zwana korpielanką to rodzaj sycącej, pożywnej regionalnej zupy z dodatkiem brukwi (karpieli), marchwi, ziemniaków czasem mleka lub słodkiej śmietanki oraz polnych ziół.



Karpiele (w pozostałej części kraju znane głównie jako brukiew) należą do rodziny kapustowatych. Są to warzywa niskokaloryczne, sycące i zarazem bogate w wiele witamin m.in. witaminy A, C, D, K oraz witaminy z grupy B. Znajdziemy w nich również błonnik i  świetne źródło minerałów, takich jak cynk, fosfor, magnez, miedź, potas, siarka, wapń i żelazo. Dzięki zawartości tak wielu składników odżywczych działają przeciwnowotworowo i przeciwstarzeniowo. Korzystnie wpływają na wzrok, jakość skóry oraz na układ odpornościowy. Ziemniaki, jako źródło skrobi, podnoszą wartość energetyczną zupy oraz dają wyraźne uczucie sytości na długo. Marchew wzmacnia działanie przeciwzapalne dania, a ugotowana jest świetnym źródłem dobrze przyswajalnych karotenów wpływających korzystnie na narząd wzroku.
Kurdybanek, lebiodka i lubczyk przeciwdziałają wzdęciom, pomagają w leczeniu niestrawności, pobudzając wydzielanie enzymów trawiennych oraz działają korzystnie na perystaltykę jelit. Działają również przeciwzapalnie i przeciwnowotworowo. Lebiodka (czyli znane nam powszechnie oregano) dzięki zawartości olejków eterycznych może dodatkowo wspomagać leczenie nieżytu oskrzeli, gardła i suchego kaszlu. Lubczyk ma też działanie wykrztuśne i przeciwbólowe… i oczywiście jest powszechnie znanym afrodyzjakiem.

Kołoc razowy z bryndzą jest to rodzaj pieczywa, wypiekany powszechnie na terenie zagórzańskim. Podawany był  w okresach wzmożonej pracy w polu, kiedy do pomocy przychodzili sąsiedzi.

Aby móc nakarmić wszystkich pracowników pieczono kołoce, które łatwo było wynieść do pola. Pieczono go także z okazji „ograbku”, czyli zakończenia żniw. Takie kołoce wypiekano również na wesela (uroczystość zaczynało się od kawałka kołacza podanego z kawą zbożową), kiedy zjawiali się już wszyscy goście.
Kołoc z bryndzą – ciasto drożdżowe z mąki razowej syci na długo. Dzieje się tak dzięki wysokiej zawartości błonnika, który pęczniejąc w układzie pokarmowym wypełnia go, dając uczucie pełności.  Poprawia też perystaltykę jelit i może działać korzystnie na poziom cholesterolu. Mąka razowa zawiera również bogactwo minerałów, takich jak: związki fosforu, wapnia, potasu, magnezu i żelaza. Drożdże używane do wypieku ciasta są dobrym źródłem witamin z grupy B (w tym B12), dzięki czemu pozytywnie wpływają na działanie układu nerwowego, jakość skóry i kondycję włosów i paznokci.   Bryndza, którą smarujemy kołacz jest dobrym źródłem wapnia – działa prewencyjnie w osteoporozie oraz wspomaga układ nerwowo- mięśniowy. Naturalnie wytwarzana bryndza jest produktem probiotycznym, który wspomaga funkcjonowanie mikrobiomu jelitowego.



Pierogi z suszonymi śliwkami są wizytówką regionu i cieszą się ogromną popularnością.

Przygotowuje się je z użyciem oleju rzepakowego, bogatego w kwasy omega-3, działającego przeciwzapalnie i ochronnie na układ sercowo-naczyniowy. Jeszcze mocniejsze działanie przeciwzapalne mają suszone śliwki, czyli nadzienie pierogów. Są one bogate w witaminę A, C, E (przeciwutleniacze), wapń, żelazo, mangan, miedź, potas i duże ilości błonnika. Pomagają regulować funkcjonowanie układu pokarmowego i mogą być pomocne w przypadku zaparć.
Włókno pokarmowe zawarte w tych owocach zapobiega wchłanianiu cholesterolu, a potas może korzystnie wpłynąć na regulację ciśnienia tętniczego. Witaminy antyoksydacyjne działają przeciw-nowotworowo oraz korzystnie wpływają na jakość naszej skóry (działanie przeciwstarzeniowe).


POLECAMY!

 
 

Newsletter

Powiadamiaj mnie o nowych pakietach i nowościach.

© 2024 Folwark Stara Winiarnia - wszystkie prawa zastrzeżone.

Design by : LEMONPIXEL.pl  /  Booking by: HOTRES.pl