Velenosi – co w winnym świecie potrafi stworzyć jedna włoska rodzina.
Zenon Brzęczyszczykiewicz przeżywszy u progu kwietnia taneczno - hipnotyczny weekend w Folwarku dochodził do siebie przez tydzień. Lecz później, dotknięty ciepłem budzącego się z zimowego letargu słońca, poczuł w sobie taką energię, że góry mógłby i w ogóle. Wykładał z pasją na krakowskich uczelniach (glazura, terakota), studiował zapamiętale kalendarz Majów (w aspekcie Majówki), ścigał wzrokiem pochłonięte wiosną koleżanki i... omal Marioli nie przegapił.
A panna Mariola zdegustowana brakiem jego towarzystwa zamierzała zająć się uskutecznianiem degustacji winnych. Na poważnie. Na początek wzięła się za babciną piwniczkę trzebiąc namiętnie co poniektórych półkowników. Onegdaj wpadł jej w oko pewien Sommelier, który regularnie przeprowadzał fantastyczne degustacje w Starej Winiarni. I uwiódł był niewinną winnym smakiem..
W tym momencie do akcji wkracza Zenon Be. Jest sobota, późne popołudnie. Kameralne wnętrza Piwniczki Hrabiego goszczą miłośników napoju bogów oraz pannę Mariolę. Światowe, włoskie i rodzinne wina od Velenosich - temat wyraźnie zainspirował Zenona do działania; a to uzbrojony w przyciemnione okulary przecinał linię wzroku panny Marioli, a to przedłużał organoleptyczne czynności degustacyjne wzorując się na skrupulatnych uczestnikach strajków włoskich.
I tutaj się niestety (?) przeliczył - przy wspaniałym Il Brecciarolo jego zmysły oniemiały i zamarł poniekąd w zachwycie. Zaskoczona Mariola zajrzała mu w oczy i dostrzegła to coś, co nie pozwoliło jej oderwać wzroku od Zenona aż do samego końca prezentacji.
Niejako przy kazji oboje skorzystali z zaproszenia do nowo powstałego Klubu Wina - przynajmniej raz w miesiącu będą uczestniczyć w spotkaniach fascynatów dobrego smaku i zdrowego żywienia. Wyjdzie im to zapewne jak miłość, na zdrowie...
Oczarowana sobą para przemieściła się z wdziękiem na Salę Dworską zwabiona pierwszymi taktami muzyki...
Degustowano:
Verdicchio Classico, Verdicchio dei castelli di jesi DOC
Szczep: verdicchio.
Bogaty złożony nos z aromatami kwiatów, owoców, ziół i orzechów z niuansem morskiej soli. W ustach aromatyczne, z doskonałą świeżością i wyrazistością. Wino pełne charakteru, jedno z tych, które zawsze warto mieć pod ręką.
Villa Angela Chardonnay, Marche IGT
Szczep: chardonnay.
Villa Angela to chardonnay łączące w sobie z jednej strony nuty typowe dla odmiany, z drugiej wyraźne cechy nadmorskiego siedliska, przede wszystkim mineralność. Jest kwiatowo-owocowe, pełne, bogate i krągłe w ustach.
Il Brecciarolo , Rosso Piceno Superiore DOC
Szczepy: montepulciano, sangiovese.
Ciemno rubinowe wino z niuansami granatu, pełne, dobrze zbudowane o aromatach wanilii i ciemnych owoców. W ustach solidne, ale gładkie z dobrze ułożonymi taninami.
Brecciarolo Gold, Rosso Piceno Superiore DOC
Szczep: montepulciano, sangiovese.
Poważne, skoncentrowane rosso piceno o pełnym, soczystym, gęstym, wiśniowym aromacie, smakujące śliwkami, wiśniami i dziką różą. Bardzo pełne, soczyste, dobrze zbudowane, dość miękkie, z ożywczą kwasowością.
Quercia Antica Visciole
Visciole to nie wino w klasycznym tego słowa znaczeniu. Rodzina Velenosi postanowiła odbudować tradycję regionu Marchii, w którym od wieków produkowano „wino” medytacyjne (uważane też niekiedy za „wino dla kobiet”) z kwaśnych wiśni zbieranych w lipcu. Visciole powstaje z połączenia przefermentowanego syropu z wiśni i wina, dzięki czemu zachowuje przyjemną słodycz i oryginalny, nieco ziołowy charakter.
Degustację poprowadził Bartłomiej Kuzak, Doradca ds. Win z firmy Winkolekcja.