preloader

REZERWACJA ON-LINE

  Przyjazd
  Wyjazd
1 noc
Wyczyść
Wybierz date przyjazdu

| Nie o taką Polskę walczyli...” - promocja książki Dominiki Kalagi

W Folwarku Stara Winiarnia odbyło się spotkanie promujące publikację pt. „Nie o taką Polskę walczyli... - historia oddziału „Opór” we wspomnieniach partyzantów” autorstwa Dominiki Kalagi.

Bohaterami książki są członkowie działającego na Limanowszczyźnie oddziału Batalionów Chłopskich „Opór”. Jak podaje autorka, praca powstała w oparciu o wspomnienia partyzantów – Ambrożego Pietrzaka, ps. „Słowik”, który pozostawił bogate zapiski obrazujące akcje bojowe oddziału, a także Stanisława Mruka, ps. „Juhas”, który odznaczył się w wielu bojowych zadaniach i nieustępliwie dążył do ujawnienia faktów o śmierci dowódcy i prawa do godnego pochówku żołnierzy „Oporu”. Uzupełnieniem całości stała się relacja Tadeusza Dębskiego, ps. „Zając”, syna dowódcy Wojciecha Dębskiego „Bicza”, zarazem jednego z łączników i partyzantów oddziału, który zgodził podzielić się swoimi wspomnieniami.

- Wśród bogatej literatury dotyczącej bojowej działalności antyhitlerowskiej, temat Batalionów Chłopskich pojawiał się wielokrotnie. Powstały opracowania traktujące o konspiracji chłopskiej, począwszy od genezy Batalionów, poprzez prasę konspiracyjną czy wspomnienia dotyczące miejsc, gdzie organizacje szczególnie zaznaczyły swoją obecność. Jest mowa o działalności na Lubelszczyźnie, Kielecczyźnie, w okręgu Gorlickim, w rejonie Krakowa czy na Śląsku. Wśród tych publikacji nadal wyzwanie literackie stanowi ruch oporu na Limanowszczyźnie. Jednym z tematów tego zakresu, który nie doczekał się szerszego opracowania, była działalność oddziału Straży Chłopskiej o nazwie „Opór”, pod dowództwem Wojciecha Dębskiego, ps. „Bicz”. Niniejsza publikacja jest poświęcona temu oddziałowi: jego genezie, walkom, a także losom osób, walczących w konspiracji „Oporu” - pisze we wstępie swojego opracowania Dominika Kalaga. - Aktualnie istnieje bardzo niewiele dokumentacji dotyczącej oddziału „Bicza” oraz jego samego, większość została zniszczona w okresie PRL. Nie zachowały się zdjęcia czy personalne dokumenty, służby bezpieczeństwa skutecznie starały się wyeliminować dowody istnienia i działalności „niewygodnych osób”. Stąd też książka ma charakter wspomnieniowy, jest subiektywnym obrazem tamtej rzeczywistości, być może stanie się przyczynkiem do szerszych rozważań i badań na temat konspiracji chłopskiej Ziemi Limanowskiej - zaznacza.

Byliśmy świadkami mini recitalu pieśni patriotycznej w wykonaniu uczniów Zespołu Szkół Techniczno - Informatycznych w Mszanie Dolne. Okolicznościowy referat wygłosiła Pani Dominika Kalaga. Odbyła się również dyskusja oraz spotkanie z bohaterem wydarzeń opisanych w publikacji.
 Autorką publikacji jest Dominika Kalaga – polonistka, historyk i nauczycielka z wieloletnim doświadczeniem, związana z Zespołem Szkół Techniczno - Informatycznych w Mszanie Dolnej. Jest członkiem limanowskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Historycznego oraz Klubu Nauczyciela Historii przy Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. Angażuje się w promowanie kultury i historii regionu, podejmuje różnorodne działania w ramach ogólnopolskich projektów edukacyjnych.
Zobacz zdjęcia

Newsletter

Powiadamiaj mnie o nowych pakietach i nowościach.

© 2024 Folwark Stara Winiarnia - wszystkie prawa zastrzeżone.

Design by : LEMONPIXEL.pl  /  Booking by: HOTRES.pl