preloader

REZERWACJA ON-LINE

  Przyjazd
  Wyjazd
1 noc
Wyczyść
Wybierz date przyjazdu

Oficjalna premiera książki Michała Wójcika pt. „C.k. Sąd Powiatowy w Mszanie Dolnej w latach 1883–1914. Instytucja i ludzie”


 

Michał Wójcik, 31-letni polonista, ekonomista i regionalista z Mszany Dolnej, jest autorem wielu publikacji naukowych i popularnonaukowych dotyczących historii Mszany Dolnej i jej okolic. Wśród jego inicjatyw znajduje się projekt „Mszana Dolna na starych fotografiach” oraz prowadzenie spacerów historycznych po mieście.
 


Książka „C.k. Sąd Powiatowy w Mszanie Dolnej w latach 1883–1914. Instytucja i ludzie”, której oficjalna premiera miała miejsce w zabytkowych murach Folwarku Stara Winiarnia 18 stycznia 2024 roku, to nie tylko opowieść o instytucji wymiaru sprawiedliwości, ale przede wszystkim o ludziach, którzy współtworzyli Mszanę Dolną na przełomie XIX i XX wieku. Zaangażowani w pracę "stowarzyszeń niepolitycznych", działali na polu pracy oświatowej, politycznej czy gospodarczej. W wydarzeniu wzięli w nim udział przedstawiciele instytucji i organizacji, lokalnych samorządów oraz pasjonaci historii. Gościem honorowym był konsul generalny Austrii – Martin Gärtner.



Po powitaniu przybyłych przez właścicieli Folwarku głos zabrali burmistrz Anna Pękała i starosta Mieczysław Uryga, autor przedmowy – sędzia Rafał Dzyr – prezes Sądu Apelacyjnego w Krakowie w latach 2017-2023, Sylwester Rękas – kierownik nowosądeckiego oddziału Archiwum Narodowego w Krakowie, Jerzy Wójciak – prezes zarządu Banku Spółdzielczego w Mszanie Dolnej a także Adam Lejczak – prezes Wydawnictwa Księgarnia Akademicka.
 


Uczestnicy wysłuchali również wykładu dr. hab. Konrada Meusa, prof. Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie, pt. „Inteligencja małomiasteczkowa w Galicji jako nowoczesna formacja społeczno-kulturowa”. Obok budowy linii kolejowej najbardziej znaczące dla rozwoju miasta Mszana Dolna było właśnie istnienie sądu, a co za tym idzie napływ wykształconych osób wykonujących wolne zawody oraz pracowników, którzy nie utrzymywali się z produkcji rolnej. Dzięki inteligencji rozwinęło się życie społeczno-kulturalne ówczesnego miasteczka.
 


Autor książki, Michał Wójcik, przybliżył jej treść i podziękował wszystkim, którzy wspierali powstanie tej publikacji. Wydarzenie, które zgromadziło w murach Folwarku ponad 150 osób, zakończyło się koncertem muzyki kameralnej pt. „Muzyka melancholii, radości i tańca” w wykonaniu tria Anna Śliwa (skrzypce), Tomasz Paweł Potaczek (flet traverso) i Konrad Górka (wiolonczela).


 


Publikacja wydana dzięki wsparciu finansowemu Archiwum Narodowego w Krakowie, Urzędu Miasta Mszana Dolna, Banku Spółdzielczego w Mszanie Dolnej oraz Izby Notarialnej w Krakowie. Publikacja rekomendowana przez Samorząd Miasta Mszana Dolna została nominowana do XII Konkursu o Nagrodę im. ks. prof. Bolesława Kumora na najlepszą książkę o Sądecczyźnie. Każdy może zagłosować tutaj!
Zdjęcia: Piotr Kuczaj (Gorce24.pl) oraz TV28.pl

Zobacz zdjęcia

Newsletter

Powiadamiaj mnie o nowych pakietach i nowościach.

© 2025 Folwark Stara Winiarnia - wszystkie prawa zastrzeżone.

Design by : LEMONPIXEL.pl  /  Booking by: HOTRES.pl