preloader

REZERWACJA ON-LINE

  Przyjazd
  Wyjazd
1 noc
Wyczyść
Wybierz date przyjazdu

| Wystawa prac Grupy Artystycznej AALTANA

Folwark Stara Winiarnia w Mszanie Dolnej ul. Ogrodowa 2 zaprasza codzienne za sprawą Jerzego Trejta na wystawę prac Grupy Artystycznej AALTANA.

Czym jest Aaltana i po co jest Aaltana ?
Aaltana jest grupą artystyczną powstałą w połowie lat 90. XX wieku po to, by robić sztukę. Aaltana zajmuje się sztuką która jest skierowana do ludzi i dla ludzi. Sztuka Aaltany nie jest sztuką dla sztuki, istniejącą jedynie w przestrzeniach galerii i świadomości krytyków. Przymiotnik - piękna- stojący przed rzeczownikiem - sztuka - jest przez Aaltanę traktowany z całkowitą powagą i bez pejoratywnego rozumienia. Aaltana tworzy nie posługując się tanim dowcipem wyjętym z magazynu ponowoczesności niby sztuki której głównym celem jest pseudo intelektualne bulwersowanie i drażnienie przeciętnego odbiorcy, a w efekcie rozpaczliwa chęć zaistnienia w artystycznym świecie, owe "piętnaście minut".

Powtarzanie gestu Duchampa traci sens gdyż gest ten mógł zaistnieć tylko raz. Jego cytowanie trąci o banał, choćbyśmy pozłocili pisuar lub wepchali doń strusie jajo. Silenie się na intelektualizm przy interpretacji pozbawionej jakichkolwiek wartości formalnych kulki papieru przyklejonej przed kilkoma laty do ściany Zamku Ujazdowskiego jest nieporozumieniem i nie ma nic ze sztuką wspólnego. Wmawianie przez cynicznych właścicieli, dyrektorów galerii i krytyków, że trzepane bezmyślnie fotografie Nan Golding są sztuką (i to wysokiego lotu!) i posiadają jakąkolwiek wartość oporócz amatorskich, reporterskich rejestracji jast kłamstwem tym bardziej dotkliwym, iż sama autorka uwierzyła w to, że jest artystką. Reporterskie zdjęcia "Wiadomości Pcimskiech" z poświęcenia przez wikarego nowego parkingu pod sklepem byłyby o wiele lepsze. Grupa Aaltana kulkę papieru ma po prostu w dupie.

Grupa Aaltana tworzy. A jeśli pije piwo to nie urządza sesji zdjęciowej by pokazać, że picie piwa, kac i trzeźwienie są sztuką, gdyż sztuką nie są. Jeżeli Aaltana sika, to pisuary używa do sikania, nie zaś do eksponowania w złoconych ramach i z jajami (strusimi) wewnątrz. Aaltana robi sztukę, która prócz wartości intelektualnych posiada przede wszystkim wartości formalne, jest do oglądania i kontemplacji. Jest po prostu sztuką posiadającą walory artystyczne, a nie jej udawaniem.

Aaltannicy:
Ilona Binarsch collage, scenografia,
Michał Bodych fotografia,
Andrzej Dąbrowski malarstwo,
Michał Fogg malarstwo,
Grzegorz Mitręga malarstwo, grafika
Krzysztof Musiał malarstwo,
ADAM ZIELIŃSKI - malarstwo
Piotr Bies rzeźba, instalacje (i on to wszystko napisał patrząc na to co Aaltannicy wyprawiają)
Zobacz zdjęcia

Newsletter

Powiadamiaj mnie o nowych pakietach i nowościach.

© 2024 Folwark Stara Winiarnia - wszystkie prawa zastrzeżone.

Design by : LEMONPIXEL.pl  /  Booking by: HOTRES.pl